Együnk csírát! :)

 

Ezt most nem tréfának szántam! 

Ez év (2013.) áprilisában utána néztünk a csírák jótékony hatásainak és nagyon jókat olvasgattunk róluk! 

Nekünk, szíveseknek, nagyon fontos a zsír és koleszterin mentes ételek fogyasztása!

A  mi motorunk, a szívünk éjjel-nappal dolgozik ÉRTÜNK, éppen ezért  vigyáznunk kell RÁ! 

Természetesen ehetünk finom zsíros kenyeret lila hagymával és sült kolbászt kenyérrel, de mértékkel! :) 

Egy tenyérnyi csíragubanc elég mókás látvány, ám fontos és praktikus vitaminforrás, ráadásul finom is. A csírák ugyanis jóval több telítetlen zsírsavat, ballasztanyagot, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, mint maguk a zöldségek.

 

 

Kevés zsír, kevés kalória – rengeteg vitamin és nyomelem

 

A zsenge hajtásokban szénhidrátot és zsírt alig találunk, ugyanis a zöldség- illetve a gabona magvak csírázás közben maguk is sok szénhidrátot és zsírt használnak fel, így ezeket a tápanyagokat a magnövény feldolgozza, a keményítőt pedig jórészt glükózzá és gyümölcscukorrá alakítja. Ebből fakad a csíranövények kellemesen édeskés íze.

 

Mindig nyersen fogyasszuk a csírákat, hogy semmit se veszítsenek tápértékükből!

 

A csírák élő élelmiszerek, fogyasztásuk így rendkívül fontos, különösen a vitaminszegény hónapokban, hiszen kiváló forrásai az A-, B-komplex, C-, D-, E-, G- és K-vitaminnak, valamint számos ásványi anyagnak (kalcium, magnézium, foszfor, kálium, nátrium és szilícium), ráadásul ezek természetes formában vannak jelen, így a szervezet könnyen fel tudja használni.

A különféle csírákat nyersen fogyasszuk, salátákba, szendvicsekbe téve, de a különféle mártogatósokat vagy sós túrókrémeket is feldobják a hihetetlenül intenzív ízű egészséges kis növénykezdemények. Az pedig már csak hab a tortán, hogy mennyire dekoratív a csírákkal gazdagított étel!

 

Otthoni csíráztatás

 

1. A csíráztatni való magokat kertészetekben vagy bioboltokban szerezhetjük be. Érdemes a bio, vagyis vegyszermentes magokat választani.

2. Helyezzük a csíráztatni kívánt magvakat műanyag, üveg- vagy agyagedénybe, és áztassuk be langyos vízbe 4-12 órán át. Ügyeljünk arra, hogy a magokat ne érje erős napfény.

3. Ha a mag héja már megpuhult, helyezzük nedves papírtörlőre, és fedjük le szinté nedves papírtörlővel, hogy viszonylag sötétben legyen.

4. Az edényt öblítsük el minden nap, egyrészt azért, hogy biztosítsuk a folyamatos nedvességet, másrészt így elkerüljük a penészedést.

5. A csíranövénynek, amelynek már friss, zöld hajtásai vannak, szüksége van az éltető napsugárra, ezért néhány nap múltán kitehetjük a konyhaablakba.

6. A csírákat fejlettségi fokuktól függően, illetve ízlés szerint 2-10 nap múltán szüretelhetjük!

A SZÍV ÉS ÉRRENDSZERT SEGÍTŐ CSÍRÁK,SZÁMUNKRA A LEGFONTOSABBAK! :)

www.youtube.com/watch?v=zbC4dNqYV7Q

  • Zsázsacsíra mag:)

 

Több, mint 80%-ban tartalmaz telítetlen zsírsavakat, jelentősége a szív- és érrendszeri megbetegedéseknél van.

A növények segítségére siet a véradóknak. Serkenti a vérképzést, tisztítja a vért, magas a vastartalma. Rendszeres fogyasztásával megelőzhető a szívinfarktus. Magas az E-vitamin tartalma. Vízhajtó, így vérnyomáscsökkentő is egyben. Tartalmaz antihisztamint, amely megszüntetheti a bőrkiütéseket. Energetizálja a szívműködést. Enzimjei a máj működését is segítik. Egészséges embereknél növeli a szexuális vágyat. Segít az ingadozó vérnyomást beállítani.

 

Retekcsíra mag :)

 

A retekcsíra melegíti a testet, ezért fázós embereknek, elsősorban akiknek a végtagjai hidegek, érdemes csipegetni.

A természetes antibiotikumok közé tartozik. Fontos tudnunk, hogy hatékony vértisztító hatású. Egyik kiemelkedő hatása a hőtermelés. Ha nem teszünk hűtőbe egy doboz retek csírát, akkor egy nap után észrevesszük, hogy meleg a közepe.
Ízületi betegségeknél, mivel a hőtermelés által tágítja az ereket, felgyorsítja a vérkeringést. Így az ízületek kornyékén bővebb lesz a vérellátás, és a lerakódott salakanyag gyorsabban tud távozni. Sok folyadékot kell inni hozzá. Nagyon erős a hatása. Fontos tudni, hogy retekből nem szoktunk megenni tíz-húsz fejet egyszerre. Itt nagyon érvényesül az a hatás, hogy több vegyülettartalom van egy piciny csírában, mint a kifejlett növényben. Az emésztőrendszert képes oly mértékben tisztítani, hogy ez többszöri székletürítést eredményezhet. Végigtakarítja a szervezetet, de nem egy kis portörlő ruhácska formájában, hanem inkább egy "dózerről" beszélhetnénk.